Podzemní továrna Rabštejn

To je smutná historie oblasti, v minulosti zde totiž stávala podzemní továrna Rabštejn, bývalý německý koncentrační tábor. Německý název tábora označoval pískovcové skály – Havraní a Krkavčí skály. Stál na levém břehu řeky Kamenice, při soutoku s potokem od Kamenické Nové Vísky. Před I. světovou válkou zde stávala přádelna, později však majitel zkrachoval. Heinlenovci továrnu zneužili v roce 1938 a ukazovali ji při návštěvě lorda Runcimana jako doklad hospodářského útlaku ze strany české vlády.

Na počátku II. světové války zde byl vybudován tábor pro Němce přesídlené z Besarábie. Po britských náletech na německou leteckou továrnu v Brémách byla část výroby přesídlena právě sem, protože se jednalo o poměrně nenápadné místo. V přilehlých pískovcových stráních byly hloubeny tovární haly a pro koncentrační tábor byla zneužita též bývalá budova textilní přádelny.

V Rabštejně se vyráběly součástky bombardérů Junkers a stíhaček Messerschmitt. V roce 1943 byly zřízeny dva zajatecké tábory a v okolí ještě na třicet dalších pracovních táborů s otřesnými podmínkami pro vězně a nuceně nasazené zahraniční dělníky. Rabštejn sice nebyl primárně vyhlazovacím táborem, ale i přesto zde byly nedůstojné podmínky pro lidský život. Dělníci pracovali 12 hodin denně v chladných tunelech ve skále, trpěli nedostatkem jídla, infekčními nemocemi, otřesnými hygienickými podmínkami a hrubým zacházením. To vše vedlo k smrti mnoha vězňů. Dnes je v Rabštejnu zřízen památník dokumentující historii podzemní letecké továrny a koncentračního tábora. Ve skalním labyrintu byla nedávno fotograficky zaznamenaná jakási silueta ducha. Přijďte vzpomenout zdejší pohnuté historie a navštívit tajemné místo Rabštejn.